Kampüs Hayatı

1985 yılında Bedrettin Dalan tarafından kurulan İSTEK Vakfı, Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda, çağdaş ve girişimci nesiller yetiştirmektedir. Bugün Anaokulundan Üniversiteye uzanan bir eğitim zincirine sahip kurumumuz, Okul öncesinden lise bitinceye kadar tüm öğrencilerin farklı yaş dönemlerine göre değişkenlik gösteren ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde kurgulanmış donanımlı kampüslerden oluşmaktadır.

KAMPÜSTE YAŞAM

Fiziki koşullar

Her kampüsümüzde konferans salonu, maker atölyesi, drama odası, robotik laboratuvarı, kütüphane, fen laboratuvarı, resim atölyesi, seramik atölyesi, satranç atölyesi, doğa bilim atölyesi, müzik odası, kayıt stüdyosu, açık ve  kapalı spor salonları, yüzme havuzları ve oyun alanları bulunmaktadır. Tüm sınıflar akıllı tahta sistemi ile donatılmıştır.

Kampüs Güvenliği   

Kampüslerimizde öğrencilerimizin güvenliğini sağlamak üzere deneyimli güvenlik elemanlarımız 7/24 esasına göre  hizmet vermektedir. Tüm kampüslerimiz ileri teknoloji güvenlik ve kamera sistemleri ile gözlenmekte ve kayıt altına alınmaktadır. 

Zengin kütüphaneler

İSTEK Okullarında akademik programın ayrılmaz bir parçası olan Kütüphane, derslere kaynaklık teşkil etmesi kadar okul kültüründe mekan olarak da büyük bir öneme sahiptir. Okullarımız genelinde gelişen teknoloji ve artan kaynak sayıları göz önünde bulundurularak 2007 yılı itibari ile kütüphanelerimiz dijital teknolojilerin kullanıldığı, çalışma okuma odaları içeren daha büyük alanlara taşınmıştır.

Okullarımız genelinde kütüphanelerimiz ilkokul ve lisenin ayrı olduğu okullarda ayrı iki kütüphane ve kütüphane öğretmeni (PYP’ sorumlu kelimesi geçmemektedir.) görevlisi ile hizmet vermektedir.

ilkokul ve lise kütüphaneleri olarak kütüphane dermeleri ikiye ayrılmıştır. Anaokullarının ise kendilerine ait ayrı bir kütüphanesi mevcuttur.
ilkokul kütüphanelerinde özellikle ilkokul için öğrencilerin boylarına uygun mobilyalardan tasarlanmış kitaplıklar, masalar ve sandalyeler bulunmaktadır. Bütün İSTEK Okulları kütüphaneleri okulun merkezi bir noktasına herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bir alana yerleştirilmiş ve aynı standart mobilya ve dekorasyonla döşenmiştir. Bilgisayarlar, projeksiyon, sergi alanları, panolar, afişler, fotokopi makinası, tarayıcı, görsel materyaller kütüphanelerde bulunan en önemli teknik donanımlardır. Kütüphanemiz hafta içi sabah 8.00- 17.00 arası açık bulunmaktadır. Öğrenci ve öğretmenlerimiz derslerde okuma ve araştırma amaçlı, ders çalışma amaçlı, proje çalışmalarını yapmak amaçlı kütüphaneleri kullanmaktadırlar.
Eğitimin ihtiyaç duyduğu yenilenme süreci içinde kütüphane kavramının yerini alan medya merkezi kavramından dolayı kütüphanelerimizde dijitalleştirme ve dijital teknolojiler kullanılarak yenilenme her yıl üzerinde önemle durulan ve devam ettirilen bir süreçtir.

Ders dışı aktiviteler 

Kampüslerimizde kulüp çalışmaları ve toplum hizmeti çalışmaları yapılır. Haftalık ders programı içerisinde yer alan  sosyal etkinlik ve gün sonu atölye hobi saatlerinde  öğrenciler, yaş gruplarının özellikleri göz önüne alınarak belirlenmiş olan kulüp etkinliklerine katılırlar. Bu etkinliklerin amacı sanatsal ,sosyal, kültürel, , bilimsel  ve sportif alanlarda, öğrencilerin öz güvenlerini, sorumluluk duygularını geliştirmek, yeni ilgi alanları ve beceriler oluşturmaktır. Yüzme, basketbol, voleybol, masa tenisi, jimnastik, bale, dans, folklor, satranç, maker–robotik kodlama, drama, akıl oyunları, ritim, müzik, sanat atölyesi gibi alternatiflerin yer aldığı 20’in üzerinde kulüp seçeneği ile öğrencilerimiz kulüpleri tercih ederler.

Sağlık hizmetleri

Her kampüsümüzde donanımlı revirimiz bulunmaktadır. Hemşirelerimiz tam gün hizmet verirken, doktorumuz yarım gün çalışmaktadır. Okul sağlık birimlerimiz aynı zamanda okul ve çevre sağlığı, beslenme, hastalıklardan korunma ve acil durum yönetimi ile ilgili konularda eğitim, denetim ve çalışmalarda etkin olarak görev alır. Okullarımız, sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam koşullarına uygunluğuyla Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Beslenme Dostu Okul Sertifikasına; temizlik ve hijyen kurallarına uymakla ilgili olarak “temiz okulum sertifikasına “ sahiptir. Ayrıca kurum diyetisyenimiz tarafından tüm kampüslerimizde yürütülen sağlıklı ve yaş kategorisine uygun beslenme alışkanlığı üzerine eğitim ve düzenlemeler yapılmaktadır.

Yemek

İSTEK Okulları’nda yemek hizmeti, Bee Gurme Yemek Hizmetleri firması tarafından   sağlanmaktadır. ​Yemekler kampüslerin mutfaklarında pişirilmektedir.

Anaokulu ve ilkokul 1. 2. 3. ve 4. sınıflarda öğrenim gören tüm öğrencilerimizin okul yemekhanesinde yemek hizmeti almaları temel kuraldır. Bu kural; ilgili yaş seviyesindeki öğrencilerimizin; yeterli ve dengeli beslenmesi, sofra adabı ve paylaşımı öğrenmesi, ince motor becerilerinin gelişimi vb. sebeplerle pedagojik açıdan değerlendirilerek konulmuş olup ilgili yaş seviyesindeki tüm öğrencilerimiz için uygulanır. Anaokulu ve ilkokul 1-4. sınıf öğrencileri kantinden yararlanamazlar.

Eğitim programı gereği, anaokulu ve ilkokul 1. 2. 3. ve 4. sınıflarda öğrenciler, sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi atıştırmalığı olarak hizmet alırlar.

Servis

İSTEK Okulları’nda ulaşım hizmeti grup şirketlerimizden İSTEK Servis A.Ş. tarafından sağlanır. Okullarımıza ulaşımda güvenlik ve trafik kurallarına uyum kesin bir standart olarak yer alır. Öğrencilerimiz evlerinin önünden alınarak okul çıkışında yine evlerine bırakılırlar. Servis araçlarımızda öğrencilerimizin emniyet kemerlerini takmaları kesinlikle sağlanır. Anaokulu ve ilköğretim 1. sınıf öğrencilerine servis hosteslerimiz eşlik eder. Araçlarımızda görev yapmakta olan tüm sürücülerimiz ve rehber personellerimiz ayrı ayrı vermiş olduğumuz özel eğitimlerden geçerler. Servislerimizde trafik kurallarına ve hız limitlerine kesinlikle uyulur. Velilerimize çocuklarını evden okula ve okuldan eve ulaşımında yol boyunca kontrol ve takip edebileceği GPRS Araç Takip Sistemi hizmeti sunulur. Araçların güvenliği ve kontrolü kurumumuzun garantisi altında bulunur.

Kıyafet

İSTEK Okulları'nda kullanılan öğrenci kıyafetleri Türkiye'nin önde gelen okul kıyafetleri üreticisi tekstil firmaları tarafından üst giyim kumaşları %100 pamuk hijyenik ve terin dışarı atılmasını sağlayan özel kumaşlardan ürettirilmektedir. Kıyafetlerimiz kanserojen madde içermeyen, azottan arındırılmış, organik boyayla boyanmış ve nefes alan giysilerdir. Pantolon ve etek gibi alt giyim kumaşları İSTEK Özel Konseptiyle, %97 pamuk ve % 3 lycra (likra) kumaştan çift yıkamalı olarak ürettirilmektedir. Üretimde kullanılan kumaşların tamamı onaylı laboratuvarlarda fiziksel ve kimyasal testlerden geçmektedir. Kıyafetlerin dayanıklılığının artması için yıkama talimatlarına uyularak ve uygun deterjan kullanılarak yıkanması ürünün daha uzun süre kullanılmasını sağlayacaktır. Okul kıyafetlerinde yapılan çeşitli kalıp çalışmalarıyla her yaş grubuna hitap eden ölçü seçenekleri mevcuttur. Ürünlerimiz İSTEK öğrencileri için özel olarak imal edilir.

Kitap

Etkili eğitimde kullanılan tüm Türkçe ve yabancı dil kitapları, online eğitim materyalleri ve eğitim cdleri gibi görsel ve işitsel donanımlar Satınalma Departmanımız tarafından temin edilmektedir. İSTEK Okulları, Türkiye'nin seçkin distribütörleri ve dünyanın lider yayıncı kuruluşları ile çalışmaktadır. Ayrıca İSTEK Okulları Kütüphaneleri'nde öğrencilerimizin hizmetine sunulan kitap, basılı ve online süreli yayınlar ile elektronik veritabanları lisans anlaşmaları çerçevesinde temin edilerek koleksiyona eklenmektedir.

Kırtasiye

İSTEK Okulları’na hizmet veren mağazalarımız sizlerin ihtiyaç duyduğu ürünlerin tedarik ve satışından sorumludur. Ürün çeşitlerimiz, yasal düzenlemelere ve kalite standartlarına uygun üretim yapan yetkili firmalardan temin edilmektedir. İnsan sağlığına zararlı kırtasiye ürünleri, mağazalarımızda kesinlikle bulundurulmamaktadır. Mağazalarımızın teknik altyapıları sürekli geliştirilmektedir. Velilerimizin alışverişlerinizde kolaylık sağlayabilmek amacıyla online satış mağazası projesi hayata geçirilmiştir.